Navoiy: qishloq xo‘jaligi yerlaridan foydalanish bo‘yicha kamchiliklar aniqlanmoqda
O‘zagroinspeksiyaning Navoiy viloyati boshqarmasi qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish sho‘basi tomonidan Navbahor tumani “Kesgan terak” massivi hududida faoliyat ko‘rsatayotgan “Tojmaxal kelajagi” xususiy korxonasiga issiqxona qurish uchun ajratilgan 0.20 gektar yerdan foydalanish yuzasidan monitoring o‘tkazilganda bir qator kamchiliklar aniqlandi.
Jumladan, Navbahor tumani “Kesgan terak” massivida joylashgan tuman zaxira yerlaridan “Tojmahal kelajagi”  xususiy korxonasiga tuman hokimining 2014- yil 13-noyabrdagi q-931- sonli qarori bilan qishloq xo‘jaligi yer xaritasi bo‘yicha 317-konturdan жами 0.20 gektar, shundan 0.20 gektar sug‘oriladigan ekin yer maydoni issiqxona qurish uchun doimiy foydalanish uchun ijaraga ajratib berilgan.
Issiqxona qurish uchun ajratilgan yer maydonida yerdan foydalanish yuzasidan monitoring o‘tkazilganda tuman hokimi qarorida ko‘rsatilgan 317- kontur o‘rniga 364q- konturdan yer maydonini o‘rinini almashtirish bo‘yicha tuman hokimining qarorisiz noqonuniy ravishda issiqxona qurmasdan boshqa maqsadda yaʼni g‘alla ekib foydalanib kelayotganligi aniqlandi.

Навои: Выявляются недостатки в использовании земель сельскохозяйственного назначения
Использование отделом администрации Навоийской области «Узагроинспексии» 0,20 га земли, выделенной под строительство теплицы частному предприятию «Тоймахал Келажаги», действующему на территории массива «Кесган Терак» Навбахорского района, в период В ходе мониторинга был выявлен ряд недостатков.
В частности, по решению акима района от 13 ноября 2014 года № 0,20 га из земель районного запаса, расположенных в массиве «Кесган Терак» Навбахорского района, частному предприятию «Тоймахал Келажаги» по решению акима района от 13 ноября 2014 года № из них 0,20 га. орошаемой пашни сдано в аренду в постоянное пользование под строительство теплицы.
В ходе мониторинга землепользования на участке, отведенном под строительство теплицы, вместо 317-го контура, указанного в постановлении акима района, земельный участок был переведен из контура 364к по решению акима о незаконном строительстве теплицы. теплица другого назначения, т.е. зерно было установлено, что оно сажается и используется.
На основании изложенного руководитель частного предприятия «Тоймахал Калежаги» А.З. признан нарушившим законы, предусмотренные статьями 36, 38, 40, 85 «Земельного кодекса», без решения акима района, 0,20 га. орошаемых земель, которые незаконно используются под посев зерновых без строительства теплицы, изучаются документы о возврате пахотных земель в резервный фонд администрации района.