Xorijdan olib kelingan g‘o‘za urug‘larining yetishtirilishi ustidan nazorat olib borilmoqda
Joriy yildan boshlab sinov tariqasida Respublikamizning bir qator hududlarida g‘o‘zaning xorijiy nav va duragaylarini yetishtirish yo‘lga quyildi
Prezidentning 2023-yil 15-dekabrdagi “Paxtachilikda urug‘chilik tizimini rivojlantirish hamda paxta hosildorligini oshirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-391-sonli qarorida Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasiga – paxta-to‘qimachilik klasterlari va fermer xo‘jaliklari tomonidan xorijiy g‘o‘za navlari va duragaylarini yetishtirishda ularning aprobatsiyasini to‘g‘ri va o‘z muddatida o‘tkazish, urug‘liklarni tayyorlash, qayta ishlash hamda saqlashning xalqaro standartlar va texnik reglamentlarga muvofiqligini taʼminlash vazifasi yuklatilgan edi.
Mazkur qaror ijrosining bajarilishi bo‘yicha, bugungi kunda “O‘zagroinspeksiyaning markaziy apparati hamda hududiy boshqarmalari va uning tuman bo‘limlari tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda xorijdan keltirilgan nav va duragaylarni yetishtirilishi ustidan tizimli nazorat tadbirlari olib borilmoqda.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlardagi paxta-to‘qimachilik klasterlari va fermer xo‘jaliklari tasarrufidagi paxta ekiladigan maydonlarning 10 foizigacha bo‘lgan maydonlarga g‘o‘zaning xorijiy nav va duragaylarini ekish bo‘yicha viloyat hokimlari tomonidan qarorlar qabul qilinib, 101,4 ming gektar maydonga g‘o‘zaning xorijiy nav va duragaylarini ekish bo‘yicha takliflar ishlab chiqildi. Bugungi kungacha belgilangan hududlarga xorijdan g‘o‘zaning 2,4 ming tonna nav va duragaylari olib kelingan bo‘lib, ushbu xorijiy chigitni 4 808 ta xo‘jalik subyektlari tomonidan 95,8 ming gektar maydonlarda ekilishi taʼminlandi.
Ushbu maydonlar uchun jami 2,2 ming tonna urug‘lik chigit sarflangan bo‘lib, tahlillarimiz bo‘yicha 1 gektar maydon uchun o‘rtacha 23,3 kgni tashkil etmoqda.
O‘zagroinspeksiyaning markaziy apparati hamda hududiy boshqarmalari va uning tuman bo‘limlari tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda parvarish qilinayotgan g‘o‘zaning xorijiy nav va duragaylarining yetishtirilishi ustidan mavsum yakuniga qadar nazorat ishlari olib boriladi.

The cultivation of imported cotton seeds is under control
Starting from this year, cultivation of foreign varieties and hybrids of cotton has been launched in a number of regions of our Republic as a test.
In the Presidential Decree No. PQ-391 of December 15, 2023 "On additional measures to develop the seed production system in cotton farming and increase cotton productivity", the Inspectorate of Control over the Agro-Industrial Complex - in the cultivation of foreign cotton varieties and hybrids by cotton-textile clusters and farms was assigned the task of carrying out their approval correctly and on time, ensuring the compliance of seed preparation, processing and storage with international standards and technical regulations.
In accordance with the implementation of this decision, systematic control measures are being carried out over the cultivation of varieties and hybrids brought from abroad in the Republic of Karakalpakstan and regions by the central apparatus and regional departments of "Uzagroinspektsiya" and its district departments.
Decisions on planting foreign varieties and hybrids of cotton on up to 10 percent of cotton-growing areas under the control of cotton-textile clusters and farms in the Republic of Karakalpakstan and regions were made by the governors of the region, proposals for planting foreign varieties and hybrids of cotton on an area of ​​101.4 thousand hectares were developed. To date, 2.4 thousand tons of varieties and hybrids of cotton have been brought to the designated areas, and 4,808 economic entities planted this foreign seed on 95,8 thousand hectares.
A total of 2,200 tons of seeds were used for these areas, and according to our analysis, the average amount is 23.3 kg per hectare.
Until the end of the season, the central apparatus and regional departments of "Uzagroinspeksiya" and its district departments will control the cultivation of foreign varieties and hybrids of cotton cultivated in the Republic of Karakalpakstan and regions.