G‘alla maydonlarida agrotexnik tadbirlarning sifatli o‘tkazilishi Inspeksiya nazoratida
Respublikada 2024 yil hosili uchun g‘alla ekilgan maydonlarda o‘z vaqtida agrotexnik tadbirlarni bajarilishi ustidan «O‘zagroinspeksiya» tomonidan nazorat o‘rnatildi.
Joriy yilda Respublika hududlarida 1 mln 169 ming 775 gektar maydonda boshoqli don ekinlari parvarish qilinmoqda.
Bugungi kunda g‘allaning holati tahlil qilinganda, 18 ming gektar (2%) 1-2 barg, 54 ming gektar (5%) 3-4 barg va 1 mln gektar (93) tuplash fazasida rivojlanayotganligi maʼlum bo‘ldi.
Shuningdek, g‘alla maydonlarining sug‘orish ishlari 157 foizi maydonda amalga oshirilgan.
G‘allada qo‘shimcha poya shakllantirish va qishlovga tuplagan holda kirishini taʼminlash maqsadida, hududlarda g‘alla maydonlariga gektariga (fizik holda) 100-150 kg.dan azotli mineral o‘g‘itlar bilan oziqlantirish belgilandi.
Ushbu tadbir, Respublikada 869 ming gektar yoki 74 foiz g‘alla maydonlarida o‘tkazildi.
Xuddi shunday, g‘allani tezroq tuplatib olish va uning rivojini tezlashtirishda suspenziya bilan bargidan oziqlantirish ham muhim hisoblanib, bugungi kunda ushbu tadbir hududlarda 748 ming gektar yoki 64 foiz maydonlarda amalga oshirilgan.
Shuningdek, «O‘zagroinspeksiya» tomonidan g‘alla maydonlarida agrotexnik tadbirlarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirilishi yuzasidan mavsum davomida 30 ming 795 ta nazorat tadbirlari o‘tkazildi.
O‘tkazilgan nazorat tadbirlari davomida don ekilgan maydonlarda g‘allaning unib chiqishi, sug‘orish, oziqlantirish, to‘liq ko‘chat olinganligiga hamda mahalliy o‘g‘it chiqarish ishlariga alohida eʼtibor qaratildi.
Xususan, o‘tkazilgan nazorat tadbirlari davomida 3 587 ta subyektlarda 26152 gektar siyrak unib chiqqan, 3056 ta subyektlarda 20 760 gektar sarg‘aygan va rivojdan orqada qolgan, 1 184 ta subyektlarda 6 711 gektar azotli mineral o‘g‘itlar bilan sifatsiz oziqlantirilgan, 1 748 ta subyektlarda 7 832 gektar g‘allani bargidan sifatsiz oziqlantirilgan, 369 ta subyektlarda 2 722 gektarda g‘allani payhon qilinganlik holatlari aniqlandi.
Shuningdek, g‘alla parvarishida agrotexnik tadbirlarni bajarilishida salbiy holatlarni bartaraf etish maqsadida, Inspeksiya tomonidan mavsum boshidan buyon 381 ta taqdimnomalar va fermer xo‘jaliklariga 30 ming 414 ta ogohlantirishlar berildi.

The quality of agrotechnical activities in grain fields is under the control of the Inspectorate.
“Uzagroinspektsiya” established control over the timely implementation of agrotechnical measures in the fields sown with grain for the 2024 harvest in the republic.
This year, 1 million 169 thousand 775 hectares of grain crops are cultivated in the republic.This year, 1 million 169 thousand 775 hectares of grain crops are cultivated in the republic.
Analyzing the state of grain today, it was found that 18,000 hectares (2%) of 1-2-leaf, 54,000 hectares (5%) of 3-4-leaf and 1 million hectares are developing in the balling phase (93).
Also, 157 percent of the irrigation of grain fields was carried out in the field.
In order to ensure the formation of additional stems in the grain and its supply to the countryside, it was decided to feed the grain fields with nitrogenous mineral fertilizers at the rate of 100-150 kg per hectare (physically).
This event was held on 869 thousand hectares or 74 percent of the republic’s grain fields.
Foliar feeding with a suspension is also considered important for faster grain filling and accelerating its development, and to date this measure has been implemented on 748 thousand hectares or 64% of the area in the regions.
Also during the season, Uzagroinspectorate carried out 30,795 inspections in connection with the timely and high-quality implementation of agrotechnical measures in grain fields.
During control activities, special attention was paid to grain germination, watering, fertilizing, planting completeness and the production of local fertilizers.
In particular, during the control activities, 26,152 hectares sparsely sprouted in 3,587 subjects, 20,760 hectares in 3,056 subjects turned yellow and stunted in growth, 1,184 subjects - 6,711 hectares, 1,184 subjects - 6,711 hectares, 1,748 subjects have 7,832 hectares of grain. fed low-quality leaves, and 369 subjects had 2,722 hectares of grain exposed.
Also, in order to eliminate negative situations when carrying out agrotechnical measures to care for grain, the inspectorate has issued 381 reports and 30,414 warnings to farms since the beginning of the season.