O‘z holiga tashlab qo‘yilgan yer tuman hokimligi zaxirasiga qaytariladi
“O‘zagroinspeksiyaning Qoraqalpog‘iston Respublikasi boshqarmasi qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi tomonidan Xo‘jayli tumani “Sarishungul” massivi hududida faoliyat ko‘rsatayotgan “Greenhouse xujayli”  masʼuliyati cheklangan jamiyatiga (gidroponika usulida) issiqxona qurish uchun ajratilgan 16.5 gektar yerdan foydalanish yuzasidan monitoring o‘tkazilganda bir qator kamchiliklar aniqlandi.
Jumladan, ushbu MCHJ ga tuman hokimining 2020-yil 28-avgustdagi 659/08-sonli qarori bilan qishloq xo‘jaligi yer xaritasi bo‘yicha 28, 29, 30, 31, 32, 33 va 66q-konturdan jami 16,5 gektar, shundan 15,8 gektar yaylov yer maydoni issiqxona qurish maqsadida doimiy foydalanish uchun ijaraga ajratib berilgan.
O‘rganishlarga ko‘ra, issiqxona qurish uchun ajratilgan yerdan issiqxona qurmasdan yer maydonni qarovsiz o‘z holiga tashlab qo‘yilganligi aniqlandi.

Заброшенные земли вернут в резерв администрации района
Общество с ограниченной ответственностью «Теплица Ходжайли», действующее на территории массива «Саришунгуль» Ходжалинского района отделом контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения администрации Республики Каракалпакстан «Узагроинспексии» (методом гидропоники) во время В ходе мониторинга использования 16,5 га земли, отведенной под строительство теплицы, выявлен ряд недостатков.
В частности, постановлением акима района от 28 августа 2020 года № 659/08 данное ООО получило в общей сложности 16,5 га из контуров 28, 29, 30, 31, 32, 33 и 66к согласно карте земель сельскохозяйственного назначения. из них 15,8 га пастбищ сдано в аренду в постоянное пользование с целью строительства теплицы.
По результатам исследований установлено, что из земель, выделенных под строительство теплицы, остался без присмотра без строительства теплицы.
На основании вышеизложенного готовятся документы Ходжайлинскому районному хокимияту о возврате в общей сложности 16,5 га, из них 15,8 га пастбищных угодий (гидропонным способом) в земельные участки резерва хокимимии района, в связи с тем, что они не используется без постройки теплицы.