31 ta holat bo‘yicha tuproqning unumdor qatlamiga yetkazilgan zarar hisoblandi
Andijon viloyati Shaxrixon tumanida sug‘oriladigan yer maydonlarini o‘zboshimchalik bilan egallab olinishini oldini olish, yerlardan samarali foydalanishni tashkil etish hamda muhofaza qilish sohasida davlat nazoratini amalga oshirish yuzasidan nazorat tartibida o‘rganishlar o‘tkazildi.
Natijalariga ko‘ra Shaxrixon tumanida 0.723 gektar qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan sug‘oriladigan ekin yer maydonlari 31 ta holatda, fuqarolar tomonidan o‘zboshimchalik bilan egallab olinib, beton poydevorlar, g‘ishtlar bilan o‘rab olib, bino-inshootlar qurish ishlari amalga oshirilayotganligi maʼlum bo‘ldi.
Buning natijasida tuproqning unumdor qatlamiga zarar yetkazilgan. Hukumatning “Yer uchastkalari egalari, foydalanuvchilari, ijarachilari va mulkdorlariga yetkazilgan zararlar, qishloq xo‘jaligi va o‘rmon xo‘jaligi ishlab chiqarishi nobudgarchiliklariga, shuningdek, yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar o‘rnini qoplash tartibi to‘g‘risida”gi Nizomda o‘zboshimchalik bilan yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar miqdorini aniqlash formulasi keltirilgan.
Shunga asosan Shaxrixon tumanidagi jami 31 ta holat bo‘yicha 742 mln. 485 ming 156 so‘m zarar yetkazilganligi aniqlandi.Yuqoridagi 31 ta holat bo‘yicha jami 0.723 gektar sug‘oriladigan ekin yer maydonlarida aniqlangan holatlarni bartaraf etish yuzasidan viloyat prokuraturasiga maʼlumotlar taqdim etildi.

In 31 cases, damage to the fertile soil layer was calculated.
In the Shahrikhan district of Andijan region, research was carried out in order to prevent the arbitrary seizure of irrigated lands, organize effective land use and exercise state control in the field of protection.
As a result, in 31 cases in the Shahrikhan region, citizens arbitrarily seized 0.723 hectares of irrigated arable land intended for agriculture, surrounded by concrete foundations and bricks, the construction of buildings and structures. It became known that work was underway. As a result, the fertile soil layer was damaged.
The government’s “Procedure for compensation for damage caused to owners, users, tenants and owners of land plots, failure to carry out agricultural and forestry production, as well as withdrawal of land from agricultural use” contains a formula for determining the amount of damage in cases of arbitrary withdrawal of land from agricultural use.
Based on this, in total there are 742 million in the Shahrikhan region, with only 31 cases. It was established that damage was caused in the amount of 485 thousand 156 soums. In the above 31 cases, information was sent to the regional prosecutor's office about eliminating the cases identified on 0.723 hectares of irrigated arable land.