Yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan holatlar aniqlanmoqda
O‘zagroinspeksiyaning Samarqand viloyat boshqarmasi Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi tomonidan qishloq xo‘jaligi yerlaridan belgilangan maqsadlarda foydalanilishi hamda o‘zboshimchalik bilan yerlarning qishloq xo‘jaligida foydalanishdan chiqishiga sabab bo‘lgan holatlar natijasida yetkazilgan zararlarning undirilishi yuzasidan monitoring tahlillari olib borilmoqda.
Jumladan, viloyatning Kattaqo‘rg‘on tumani “Kattaqo‘rg‘on chorvachilik” massivi hududida faoliyat yuritib kelayotgan “APPOLON-LOGISTIKS” masʼuliyati cheklangan jamiyati hisobida bo‘lgan, xo‘jalik xaritasining lalmi 297q-konturidagi 0,04 gektar yer maydonni o‘zboshimchalik bilan kovlab, shundan 148,0 kv.metr yer maydoniga uy-joy va molxona binosi qurilishi ishlarini amalga oshirganligi holatlari aniqlandi.
Ushbu aniqlangan holatlar yuzasidan, Hukumatning 2011-yil 25-maydagi 146-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Yer uchastkalari egalari, foydalanuvchilari, ijarachilari va mulkdorlariga yetkazilgan zararlar, qishloq xo‘jaligi va o‘rmon xo‘jaligi ishlab chiqarishi nobudgarchiliklariga, shuningdek, yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar o‘rinini qoplash tartibi to‘g‘risida”gi Nizomining 55-bandiga muvofiqO‘zboshimchalik bilan yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar miqdorlari aniqlanib, belgilangan tartibda huquqni muhofaza qiluvchi organlarga taqdim qilindi.
A.Xolbekov, Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi boshlig‘i

Обстоятельства, послужившие причиной вывода земель из сельскохозяйственного использования, устанавливаются
26 Марта 2024 2098
Отделом контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения Самаркандского областного управления «Узагроинспекции» проводятся мониторинговые анализы по вопросам использования земель сельскохозяйственного назначения по назначению и взыскания ущерба, причиненного обстоятельствами, вызвавшими землю в негодность. оставить для сельскохозяйственных целей.
В частности, они самовольно раскопали 0,04 га земли по контуру 297к карты совхоза, принадлежащего обществу с ограниченной ответственностью "АППОЛОН-ЛОГИСТИК", действующему в районе массива "Каттакурганский животноводческий" г. Каттакорган. района, из них на 148,0 квадратных метрах установлено, что велись строительные работы жилищно-животноводческого комплекса.
В связи с выявленными случаями утвержден постановлением Правительства РФ от 25 мая 2011 года № 146 «Ущерб, причиненный собственникам, пользователям, арендаторам и собственникам земельных участков, сбоями в сельскохозяйственном и лесохозяйственном производстве, а также в случаях, повлекших за собой земли, подлежащие изъятию из сельскохозяйственного использования» В соответствии со статьей 55 Положения о порядке возмещения ущерба «В случаях самовольного изъятия земель из сельскохозяйственного использования размер ущерба определялся и представлялся в правоохранительные органы». учреждения в установленном порядке.
Холбеков А.А., начальник управления контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения