Yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan holatlar aniqlanmoqda
O‘zagroinspeksiyaning Samarqand viloyat boshqarmasi Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi tomonidan qishloq xo‘jaligi yerlaridan belgilangan maqsadlarda foydalanilishi hamda o‘zboshimchalik bilan yerlarning qishloq xo‘jaligida foydalanishdan chiqishiga sabab bo‘lgan holatlar natijasida yetkazilgan zararlarning undirilishi yuzasidan monitoring tahlillari olib borilmoqda.
Jumladan, viloyatning Kattaqo‘rg‘on tumani “Kattaqo‘rg‘on chorvachilik” massivi hududida faoliyat yuritib kelayotgan “APPOLON-LOGISTIKS” masʼuliyati cheklangan jamiyati hisobida bo‘lgan, xo‘jalik xaritasining lalmi 297q-konturidagi 0,04 gektar yer maydonni o‘zboshimchalik bilan kovlab, shundan 148,0 kv.metr yer maydoniga uy-joy va molxona binosi qurilishi ishlarini amalga oshirganligi holatlari aniqlandi.
Ushbu aniqlangan holatlar yuzasidan, Hukumatning 2011-yil 25-maydagi 146-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Yer uchastkalari egalari, foydalanuvchilari, ijarachilari va mulkdorlariga yetkazilgan zararlar, qishloq xo‘jaligi va o‘rmon xo‘jaligi ishlab chiqarishi nobudgarchiliklariga, shuningdek, yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar o‘rinini qoplash tartibi to‘g‘risida”gi Nizomining 55-bandiga muvofiqO‘zboshimchalik bilan yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar miqdorlari aniqlanib, belgilangan tartibda huquqni muhofaza qiluvchi organlarga taqdim qilindi.
A.Xolbekov, Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi boshlig‘i

The circumstances that led to the withdrawal of land from agricultural use are established
Land is a national wealth, since it is the basis of life, activity and well-being of the people of the Republic of Uzbekistan, it must be used wisely and it is protected by the state.
The Department for Control over the Use of Agricultural Lands of the Samarkand Regional Department of the Uzagroinspectorate conducts monitoring analyzes on the use of agricultural lands for their intended purpose and the recovery of damage caused by circumstances that caused the land to become unusable. leave for agricultural purposes.The Department for Control over the Use of Agricultural Lands of the Samarkand Regional Department of the Uzagroinspectorate conducts monitoring analyzes on the use of agricultural lands for their intended purpose and the recovery of damage caused by circumstances that caused the land to become unusable. leave for agricultural purposes.
In particular, they unauthorizedly dug up 0.04 hectares of land along the 297k contour of the state farm map, owned by the limited liability company "APPOLON-LOGISTIC", operating in the area of the Kattakurgan Livestock Farming massif in the city of Kattakorgan. district, of which on 148.0 square meters it was established that construction work was underway for a housing and livestock complex.
In connection with the identified cases, it was approved by Decree of the Government of the Russian Federation of May 25, 2011 No. 146 “Damage caused to owners, users, tenants and owners of land plots, failures in agricultural and forestry production, as well as in cases resulting in lands subject to withdrawal from agricultural use" In accordance with Article 55 of the Regulations on the procedure for compensation for damage, "In cases of unauthorized withdrawal of land from agricultural use, the amount of damage was determined and submitted to law enforcement agencies." institutions in the prescribed manner.