NAVOIYDA YОSHLARGA YER AJRATISH BOʻYICHA OʻQUV-AMALIY SEMINAR OʻTKAZILDI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 5 apreldagi “Yoshlarga yer ajratish orqali ularning daromadlarini oshirish va bandligini taʼminlash, shuningdek, yangi yer maydonlarini o‘zlashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosini taʼminlash hamda qishloq xo‘jaligidagi yer va suv resurslaridan samarali foydalanish orqali oziq-ovqat ekinlari yetishtirishni ko‘paytirish, aholi, shu jumladan, yoshlar bandligini taʼminlash va daromadlarini oshirish maqsadida, «O‘zagroinspeksiya»ning Qishloq xo‘jaligi yerlaridan foydalanishni nazorat qilish boshqarmasi boshlig‘i F.To‘xtashev- bo‘lim boshlig‘i Navoiy viloyati hokimi o‘rinbosari J.Xodjayev, viloyat prokuraturasi bo‘lim prokurori B.Ro‘ziyev, tumandagi mahallalari “yettiligi” hamda yer olishga talabgor yoshlar ishtirokida o‘quv-amaliy seminar o‘tkazildi.
O‘tkazilgan seminar davomida, Navbahor tumani «Qorajon» mahalla fuqarolar yig‘ini hududida yashovchi fuqarolar tomonidan “ajratilayotgan yerlarga qanday turdagi ekinlar ekilishi hamda yoshlarga berilgan imtiyozlar to‘g‘risida” hamda «Romitan» mahalla fuqarolar yig‘ini hududidagi fuqarolarga “E-auksion” savdosida qatnashish tartibi hamda nomzodlar g‘olib bo‘lgan taqdirda, qancha muddatda yer uchastkasi “auksion savdosi narxini” to‘lanishi kerakligi” to‘g‘risida yoshlarga qanday imtiyoz borligi borasida to‘xtalib o‘tdi.
«O‘zagroinspeksiya»ning Qishloq xo‘jaligi yerlaridan foydalanishni nazorat qilish boshqarmasi boshlig‘i F.To‘xtashev yoshlar tomonidan berilgan bir qancha savollarga mazkur qaror bandlariga ko‘ra to‘liq tushuntirishlar berib, ularga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va hukumatimiz yoshlarga berayotgan imkoniyatlar, ularni ish bilan taʼminlash hamda oilaviy daromadlarini oshirish to‘g‘risida batafsil tushunchalar berib o‘tdi.
Bundan tashqari, yoshlar tomonidan berilgan turli xil savollarga jumladan, yoshlarga beriladigan yerlarga suv taʼminoti kim tomonidan kafolatlanishi to‘g‘risida savollarga tuman qishloq va suv masalalari bo‘yicha hokimi o‘rinbosari F.Hamroyev javob berdi hamda qaror bo‘yicha yoshlarga qo‘shimcha tushunchalar berib o‘tdi.
Seminar yakunida, F.To‘xtashev sug‘oriladigan yerlar – eng asosiy ishlab chiqarish vositasi ekanligi va bu yer maydonlari davlatimizning asosiy oltin fondi ekanligini alohida eʼtirof etdi.

В НАВОИ СОСТОЯЛСЯ УЧЕБНО-ПРАКТИЧЕСКИЙ СЕМИНАР ПО ВЫДЕЛЕНИЮ ЗЕМЛИ МОЛОДЕЖИ
Обеспечить реализацию решения Президента Республики Узбекистан от 5 апреля 2024 года № 153 «О мерах по повышению доходов и занятости молодежи путем выделения им земель, а также мер по развитию новых земельных площадей» и продовольствия за счет эффективного использования земельных и водных ресурсов в сельском хозяйстве в целях увеличения выращивания сельскохозяйственных культур, обеспечения занятости населения, в том числе молодежи, и увеличения их доходов, сообщил начальник управления контроля Использование земель сельскохозяйственного назначения «Узагроинспекции» Ф.Тохташева, начальника отдела, заместителя акима Навоийской области Дж.Ходжаева, прокурора областной прокуратуры Б.Розиева, проведен учебно-практический семинар с участием участие «семерки» кварталов района и молодежи, ищущей землю.
В ходе семинара граждане, проживающие на территории микрорайона «Кораджон» Навбахорского района, были проинформированы о том, «какие культуры сажать на отведенной земле и льготах, предоставляемых молодежи» и порядке участия в семинаре. Электронный аукцион» для жителей микрорайона «Ромитан» и кандидатов-победителей. При этом он рассказал о предоставленной молодежи льготе по поводу того, в течение какого срока земельный участок должен быть оплачен по «цене продажи на аукционе».
Начальник управления контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения Узагроинспекции Ф.Тохташев дал полные разъяснения на ряд вопросов, заданных молодыми людьми в соответствии с положениями данного постановления, подробно ознакомив их с возможностями, предоставляемыми Президентом Республика Узбекистан и наше правительство молодым людям, обеспечивая их работой и увеличивая доходы их семей, передали.
Кроме того, заместитель акима района по сельским и водным вопросам Ф.Хамроев ответил на различные вопросы молодежи, в том числе о том, кто будет гарантировать подачу воды на земли, переданные молодежи, и дал дополнительные разъяснения молодежи по поводу принятого решения.
В завершение семинара Ф. Тохташев особо признал, что орошаемые земли являются основным средством производства и что эти земельные участки являются главным золотым фондом нашей страны.