NAVOIYDA YОSHLARGA YER AJRATISH BOʻYICHA OʻQUV-AMALIY SEMINAR OʻTKAZILDI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 5 apreldagi “Yoshlarga yer ajratish orqali ularning daromadlarini oshirish va bandligini taʼminlash, shuningdek, yangi yer maydonlarini o‘zlashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosini taʼminlash hamda qishloq xo‘jaligidagi yer va suv resurslaridan samarali foydalanish orqali oziq-ovqat ekinlari yetishtirishni ko‘paytirish, aholi, shu jumladan, yoshlar bandligini taʼminlash va daromadlarini oshirish maqsadida, «O‘zagroinspeksiya»ning Qishloq xo‘jaligi yerlaridan foydalanishni nazorat qilish boshqarmasi boshlig‘i F.To‘xtashev- bo‘lim boshlig‘i Navoiy viloyati hokimi o‘rinbosari J.Xodjayev, viloyat prokuraturasi bo‘lim prokurori B.Ro‘ziyev, tumandagi mahallalari “yettiligi” hamda yer olishga talabgor yoshlar ishtirokida o‘quv-amaliy seminar o‘tkazildi.
O‘tkazilgan seminar davomida, Navbahor tumani «Qorajon» mahalla fuqarolar yig‘ini hududida yashovchi fuqarolar tomonidan “ajratilayotgan yerlarga qanday turdagi ekinlar ekilishi hamda yoshlarga berilgan imtiyozlar to‘g‘risida” hamda «Romitan» mahalla fuqarolar yig‘ini hududidagi fuqarolarga “E-auksion” savdosida qatnashish tartibi hamda nomzodlar g‘olib bo‘lgan taqdirda, qancha muddatda yer uchastkasi “auksion savdosi narxini” to‘lanishi kerakligi” to‘g‘risida yoshlarga qanday imtiyoz borligi borasida to‘xtalib o‘tdi.
«O‘zagroinspeksiya»ning Qishloq xo‘jaligi yerlaridan foydalanishni nazorat qilish boshqarmasi boshlig‘i F.To‘xtashev yoshlar tomonidan berilgan bir qancha savollarga mazkur qaror bandlariga ko‘ra to‘liq tushuntirishlar berib, ularga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va hukumatimiz yoshlarga berayotgan imkoniyatlar, ularni ish bilan taʼminlash hamda oilaviy daromadlarini oshirish to‘g‘risida batafsil tushunchalar berib o‘tdi.
Bundan tashqari, yoshlar tomonidan berilgan turli xil savollarga jumladan, yoshlarga beriladigan yerlarga suv taʼminoti kim tomonidan kafolatlanishi to‘g‘risida savollarga tuman qishloq va suv masalalari bo‘yicha hokimi o‘rinbosari F.Hamroyev javob berdi hamda qaror bo‘yicha yoshlarga qo‘shimcha tushunchalar berib o‘tdi.
Seminar yakunida, F.To‘xtashev sug‘oriladigan yerlar – eng asosiy ishlab chiqarish vositasi ekanligi va bu yer maydonlari davlatimizning asosiy oltin fondi ekanligini alohida eʼtirof etdi.

A TRAINING-PRACTICAL SEMINAR ON ALLOCATING LAND TO YOUTHS WAS HELD IN NAVOI
To ensure the implementation of the decision of the President of the Republic of Uzbekistan No. 153 of April 5, 2024 "On measures to increase the income and employment of young people by allocating land to them, as well as measures for the development of new land areas" and food through the effective use of land and water resources in agriculture in order to increase the cultivation of crops, ensure the employment of the population, including the youth, and increase their income, the head of the Department of Control of the Use of Agricultural Lands of "Uzagroinspektsiya" F. Tokhtashev, the head of the department, the deputy governor of Navoi region J. Khodjayev, the prosecutor of the regional prosecutor's office B. Ro'ziev , an educational-practical seminar was held with the participation of the "seven" of the district's neighborhoods and young people seeking land.
During the seminar, the citizens living in the territory of the "Korajon" neighborhood of the Navbahor district were informed about "what kind of crops to plant on the allotted land and the benefits given to young people" and the procedure for participating in the "E-auction" sale to the citizens of the "Romitan" neighborhood and the winning candidates. In this case, he spoke about the privilege given to young people about how long the land plot should be paid for "auction sale price".
F. Tokhtashev, head of the Agricultural Land Use Control Department of the Uzagroinspektsiya, gave full explanations to a number of questions asked by young people in accordance with the provisions of this decision, giving them detailed insights into the opportunities provided by the President of the Republic of Uzbekistan and our government to young people, providing them with work and increasing their family income. passed.
In addition, Deputy Mayor of the district for rural and water issues F. Hamroyev answered various questions asked by young people, including who will guarantee water supply to the lands given to young people, and gave additional insights to young people about the decision.
At the end of the seminar, F. Tokhtashev specifically recognized that irrigated land is the main means of production and that these land areas are the main gold fund of our country.