Buxoro: xirmonlar sifatli donga to‘lmoqda
Buxoro viloyatida 2024 yil g‘alla hosilidan jami 146 800 tonna, shundan jamg‘armaga 52 300 tonna, vaqtincha saqlash uchun 94 500 tonna don qabul qilish rejalashtirilgan.
Aholini sifatli don, un va non mahsulotlari bilan taʼminlash, ichki bozorda oziq-ovqat xavfsizligi va don hamda non mahsulotlari narxlari barqarorligini taʼminlash maqsadida davlat resursi uchun qabul qilinadigan bug‘doy sotib oluvchi tijorat vakili tomonidan oziq-ovqat maqsadlarida foydalanishini inobatga olib, davlat standartlari talablari asosida sifatli don qabul qilish va saqlash talab etiladi.
Joriy yilning 11 iyun holatiga jami 25 408 tonna shundan 4 405 tonna jamg‘arma hisobiga, 21 003 tonna vaqtincha saqlash uchun tovar don O´zDSt 880:2015 davlat standarti talablariga muvofiq qabul qilindi.
Don qabul qilish shoxobchalari laboratoriyalari qabul qilinayotgan tovar donlar bo‘yicha meʼyoriy hujjatlar talablari asosida va donni sifati hamda sinfiga qarab joylashtirilishi, to‘g‘ri tahlil qilinishini hamda alohida namuna saqlash xonalarida saqlanishi “O‘zagroinspeksiyaning Buxoro viloyati boshqarmasi xodimlari tomonidan qatʼiy nazoratga olingan.
Shuningdek, don qabul qilinishida bazis va chegaralangan meʼyorlari to‘g‘ri olib borilishini, bunda namlik – 14,0%, ifloslik – 1,0%, donli aralashma – 3,0%, natura – 750 G/l sifat ko‘rsatkichlari BAZIS meʼyori hamda namlik – 17,0%, ifloslik – 5,0%, donli aralashmasi – 15,0% sifat ko‘rsatkichlari chegaralagan meʼyorlarda bo‘lishi yuzasidan don qabul qilish shoxobchalardagi laboratoriya xodimlariga tushuntirish ishlari olib borilmoqda.

Bukhara: threshing floors are full of quality grain
It is planned to receive a total of 146,800 tons from the 2024 grain harvest in Bukhara region, of which 52,300 tons will be stored and 94,500 tons for temporary storage.
In order to provide the population with high-quality grain, flour and bread products, to ensure food safety and price stability of grain and bread products in the domestic market, taking into account that wheat purchased for the state resource is used for food purposes by the commercial representative, based on the requirements of state standards, receiving and storing grain is required.
As of June 11 of this year, a total of 25,408 tons, of which 4,405 tons were saved, and 21,003 tons were received for temporary storage in accordance with the requirements of the state standard O'zDSt 880:2015.
The employees of the Bukhara regional office of "Ozagroinspektsiya" strictly controlled the placement, correct analysis and storage of samples in separate storage rooms based on the requirements of the regulatory documents on the received grain and according to the quality and class of grain.
Also, the basic and limited standards for receiving grain are correctly carried out, in which moisture - 14.0%, impurities - 1.0%, grain mixture - 3.0%, nature - 750 G/l quality parameters BASIS standard and moisture - 17 .0%, impurities - 5.0%, cereal mixture - 15.0%, the laboratory staff of the grain receiving stations are being informed about the quality indicators being within the limits.