Noqonuniy qurilishlar ortidan Qishloq xo‘jaligi yerlariga yetkazilgan zararlar aniqlanmoqda
"O‘zagroinspeksiya"ning Qashqadaryo viloyat boshqarmasi Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi tomonidan qishloq xo‘jaligi yerlarini o‘zboshimchalik bilan egallab olinishi natijasida foydalanishdan chiqishiga sabab bo‘lgan holatlar ustidan doimiy tarzda nazorat tadbirlari olib borilmoqda.
Nazorat tadbirlari davomida qator qonunbuzarlik holatlari aniqlangan. Birgina joriy yilning o‘tgan iyul oyida Chiroqchi tumanida 3 nafar fuqarolar tomonidan tuman zaxira yer fondidagi jami 0,23 gektar sug‘oriladigan yer maydonlariga ruxsatsiz o‘zboshimchalik bilan noqonuniy qurilishlar qilganligi aniqlandi.Mazkur holatda yetkazilgan zarar miqdori 70 186 448 (yetmish million bir yuz sakson olti ming to‘rt  yuz qirq sakkiz) so‘mni tashkil qildi.
Yuqorida aniqlangan yerga oid qonunbuzarlikning oldini olish hamda yetkazilgan zarar miqdorini undirish bo‘yicha belgilangan tartibda Chiroqchi tumani prokuraturasiga belgilangan tartibda maʼlumotlar taqdim etildi.
Xuddi shunday holat, Ko‘kdala tumani, Chiyal hududida Dehqon xo‘jaligi tashkil etish maqsadida ajratilgan qishloq xo‘jaligi xaritasining 3q-konturidan 2 nafar fuqarolar tomonidan 48,6 ball bonitetli jami 0,032 gektar sug‘oriladigan yer uchastkasi o‘zboshimchalik bilan egallanib, noqonuniy qurilish bo‘lganligi aniqlandi.
Mazkur holatda yetkazilgan zarar miqdori hisoblab chiqilganda 16 165 785 (o‘n olti million bir yuz oltmish besh ming yetti yuz sakson besh) so‘mni tashkil qildi.
Yuqorida aniqlangan yerga oid qonunbuzarlikning oldini olish hamda yetkazilgan zarar miqdorini undirish bo‘yicha belgilangan tartibda huquqni muhofaza qiluvchi organlarga maʼlumotlar taqdim etildi.
Shuningdek, qishloq xo‘jaligi yer turlarini, ayniqsa sug‘oriladigan yer maydonlarini saqlash, noqonuniy egallab olmaslik va o‘zboshimchalik bilan qurilishlar qilmaslik bo‘yicha mahallalarda keng targ‘ibot ishlari olib borilmoqda.
Sohaga oid huquqiy-meʼyoriy hujjatlar mazmun-mohiyati yuzasidan viloyatdagi 14 ta tumanlarda faoliyat ko‘rsatib kelayotgan jami 16 283 ta qishloq xo‘jaligi yerlaridan foydalanuvchilarning 2 745 nafariga tushuntirishlar berildi. Targ‘ibot tadbirlarida yerdan belgilangan maqsadga muvofiq oqilona foydalanish, qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yer uchastkalarining dala chetlaridagi kanallar, sug‘orish va kollektor-drenaj tarmoqlari atrofidagi maydonlarida maqbul ekinlar ekilishini yoki tut ko‘chatlari o‘tqazilishini taʼminlash, asosiy ekinlarning rivojlanishiga salbiy taʼsiri bo‘lmagan hollarda bog‘lar va tokzorlarning qator oralariga daromad keltirishi mumkin bo‘lgan maqbul ekinlar ekilishini taʼminlash to‘g‘risida majburiyat belgilanganligi yuzasidan qishloq xo‘jaligi yerlaridan foydalanuvchilar va ijarachilarga ogohlantirish xatlari tarqatildi.
Shuningdek, qishloq xo‘jaligi maqsadlari uchun ijaraga berilgan yer maydonlaridan oqilona foydalanmagan -6 ta (G‘uzor, Qamashi, Qarshi, Kitob, Nishon va Yakkabog‘) tumanlaridagi 24 nafar yer egalarining 772,45 gektar yer maydonini tuman hokimligi zaxirasiga qaytarilishi bo‘yicha Iqtisodiy sudga daʼvo arizalari chiqarilishi to‘g‘risida taqdimnomalar kiritildi.
Bundan tashqari, viloyatning 6 ta (Dehqonobod, Qamashi, Koson, Kitob, Ko‘kdala va Yakkabog‘) tumanlaridagi 8 ta holatda 34,99 gektar qishloq xo‘jaligi yerlaridan xo‘jasizlarcha foydalanganligi bois, O‘zbekiston Respublikasining Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 65 va 68-moddalariga asosan maʼmuriy bayonnomalar rasmiylashtirilib, yer egalariga nisbatan jami 40 mln 800 ming so‘m jarima qo‘llash bo‘yicha maʼmuriy qarorlar qabul qilindi.

Damages caused to agricultural lands due to illegal constructions are being determined
The Department of Control of the Use of Agricultural Lands of the Kashkadarya Regional Department of "Uzagroinspeksiya" is constantly monitoring the cases that caused agricultural land to be put out of use as a result of arbitrary occupation. .
A number of cases of violations of the law were detected during the control measures. Only last July of this year in Chirakchi district, it was found that 3 citizens made illegal constructions without permission on a total of 0.23 hectares of irrigated land in the reserve land fund of the district. In this case, the amount of damage caused is 70,186,448 one hundred and eighty-six thousand four hundred and forty-eight) soums.
Information was submitted to the Chirakchi district prosecutor's office in accordance with the established procedure for the prevention of the aforementioned land violations and recovery of the amount of damage caused.
In a similar situation, a plot of 0.032 hectares of irrigated land with a credit score of 48.6 was arbitrarily taken by 2 citizens from the 3q-contour of the agricultural map allocated for the purpose of establishing a farm in the Chiyal region of Kokdala district. It was found that it was an illegal construction.
In this case, the amount of damage caused amounted to 16,165,785 (sixteen million, one hundred and sixty-five thousand, seven hundred and eighty-five) soums.
Information was submitted to the law enforcement agencies in accordance with the established procedure for the prevention of land violations and recovery of the amount of damage caused.
In addition, extensive campaigning is being carried out in the neighborhoods to preserve agricultural land types, especially irrigated land areas, to prevent illegal occupation and arbitrary constructions.
Explanations were given to 2,745 of the 16,283 agricultural land users operating in 14 districts of the region regarding the contents of legal and regulatory documents related to the field. In promotional activities, rational use of land in accordance with the specified purpose, ensuring the planting of suitable crops or planting of mulberry seedlings in the areas around the canals, irrigation and collector-drainage networks of the agricultural land plots, the development of the main crops warning letters were distributed to the users and tenants of agricultural land regarding the obligation to ensure the planting of acceptable crops that can bring income between the rows of gardens and vineyards in cases where there are no negative effects.
Also, 772.45 hectares of land of 24 landowners in 6 (Guzor, Qamashi, Karshi, Kitab, Nishon and Yakkabog) districts, who did not use the leased land for agricultural purposes, will be returned to the reserve of the district administration. Submissions were made to the Economic Court on the issuance of claims.
In addition, due to the fact that 34.99 hectares of agricultural land were used in 8 cases in 6 districts of the region (Dehkhanabad, Qamashi, Koson, Kitab, Kokdala and Yakkabog), the administrative responsibility of the Republic of Uzbekistan is correct. According to Articles 65 and 68 of the Code of Administrative Offenses, administrative reports were drawn up, and administrative decisions were made to impose fines of 40,800,000 soums on landowners.
R. Boymurodov is the head of the department of the Kashkadarya regional administration of the inspection