Noqonuniy qurilishlar ortidan Qishloq xo‘jaligi yerlariga yetkazilgan zararlar aniqlanmoqda
"O‘zagroinspeksiya"ning Qashqadaryo viloyat boshqarmasi Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi tomonidan qishloq xo‘jaligi yerlarini o‘zboshimchalik bilan egallab olinishi natijasida foydalanishdan chiqishiga sabab bo‘lgan holatlar ustidan doimiy tarzda nazorat tadbirlari olib borilmoqda.
Nazorat tadbirlari davomida qator qonunbuzarlik holatlari aniqlangan. Birgina joriy yilning o‘tgan iyul oyida Chiroqchi tumanida 3 nafar fuqarolar tomonidan tuman zaxira yer fondidagi jami 0,23 gektar sug‘oriladigan yer maydonlariga ruxsatsiz o‘zboshimchalik bilan noqonuniy qurilishlar qilganligi aniqlandi.Mazkur holatda yetkazilgan zarar miqdori 70 186 448 (yetmish million bir yuz sakson olti ming to‘rt  yuz qirq sakkiz) so‘mni tashkil qildi.
Yuqorida aniqlangan yerga oid qonunbuzarlikning oldini olish hamda yetkazilgan zarar miqdorini undirish bo‘yicha belgilangan tartibda Chiroqchi tumani prokuraturasiga belgilangan tartibda maʼlumotlar taqdim etildi.
Xuddi shunday holat, Ko‘kdala tumani, Chiyal hududida Dehqon xo‘jaligi tashkil etish maqsadida ajratilgan qishloq xo‘jaligi xaritasining 3q-konturidan 2 nafar fuqarolar tomonidan 48,6 ball bonitetli jami 0,032 gektar sug‘oriladigan yer uchastkasi o‘zboshimchalik bilan egallanib, noqonuniy qurilish bo‘lganligi aniqlandi.
Mazkur holatda yetkazilgan zarar miqdori hisoblab chiqilganda 16 165 785 (o‘n olti million bir yuz oltmish besh ming yetti yuz sakson besh) so‘mni tashkil qildi.
Yuqorida aniqlangan yerga oid qonunbuzarlikning oldini olish hamda yetkazilgan zarar miqdorini undirish bo‘yicha belgilangan tartibda huquqni muhofaza qiluvchi organlarga maʼlumotlar taqdim etildi.
Shuningdek, qishloq xo‘jaligi yer turlarini, ayniqsa sug‘oriladigan yer maydonlarini saqlash, noqonuniy egallab olmaslik va o‘zboshimchalik bilan qurilishlar qilmaslik bo‘yicha mahallalarda keng targ‘ibot ishlari olib borilmoqda.
Sohaga oid huquqiy-meʼyoriy hujjatlar mazmun-mohiyati yuzasidan viloyatdagi 14 ta tumanlarda faoliyat ko‘rsatib kelayotgan jami 16 283 ta qishloq xo‘jaligi yerlaridan foydalanuvchilarning 2 745 nafariga tushuntirishlar berildi. Targ‘ibot tadbirlarida yerdan belgilangan maqsadga muvofiq oqilona foydalanish, qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yer uchastkalarining dala chetlaridagi kanallar, sug‘orish va kollektor-drenaj tarmoqlari atrofidagi maydonlarida maqbul ekinlar ekilishini yoki tut ko‘chatlari o‘tqazilishini taʼminlash, asosiy ekinlarning rivojlanishiga salbiy taʼsiri bo‘lmagan hollarda bog‘lar va tokzorlarning qator oralariga daromad keltirishi mumkin bo‘lgan maqbul ekinlar ekilishini taʼminlash to‘g‘risida majburiyat belgilanganligi yuzasidan qishloq xo‘jaligi yerlaridan foydalanuvchilar va ijarachilarga ogohlantirish xatlari tarqatildi.
Shuningdek, qishloq xo‘jaligi maqsadlari uchun ijaraga berilgan yer maydonlaridan oqilona foydalanmagan -6 ta (G‘uzor, Qamashi, Qarshi, Kitob, Nishon va Yakkabog‘) tumanlaridagi 24 nafar yer egalarining 772,45 gektar yer maydonini tuman hokimligi zaxirasiga qaytarilishi bo‘yicha Iqtisodiy sudga daʼvo arizalari chiqarilishi to‘g‘risida taqdimnomalar kiritildi.
Bundan tashqari, viloyatning 6 ta (Dehqonobod, Qamashi, Koson, Kitob, Ko‘kdala va Yakkabog‘) tumanlaridagi 8 ta holatda 34,99 gektar qishloq xo‘jaligi yerlaridan xo‘jasizlarcha foydalanganligi bois, O‘zbekiston Respublikasining Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 65 va 68-moddalariga asosan maʼmuriy bayonnomalar rasmiylashtirilib, yer egalariga nisbatan jami 40 mln 800 ming so‘m jarima qo‘llash bo‘yicha maʼmuriy qarorlar qabul qilindi.

Определяется ущерб, нанесенный сельскохозяйственным землям в результате незаконного строительства
Отдел контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения Кашкадарьинского областного управления «Узагроинспекции» постоянно отслеживает случаи вывода сельскохозяйственных земель из употребления в результате самовольного захвата.
В ходе контрольных мероприятий выявлен ряд случаев нарушений законодательства. Только в июле текущего года в Чиракчинском районе установлено, что 3 гражданина произвели без разрешения незаконные постройки на общей площади 0,23 га орошаемых земель резервного земельного фонда района. При этом сумма причиненного ущерба составляет 70 186 448 тысяч сто восемьдесят шесть тысяч четыреста сорок восемь) сумов.
Информация была передана в прокуратуру Чиракчинского района в установленном порядке для предотвращения вышеуказанных земельных правонарушений и взыскания суммы причиненного ущерба.
В аналогичной ситуации 2 гражданами из 3q-контура сельскохозяйственной карты, выделенного для создания фермерского хозяйства в Чиялском районе Кокдалинского района, самовольно был отобран участок орошаемой земли площадью 0,032 га с кредитным рейтингом 48,6. Выяснилось, что это было незаконное строительство.
При этом сумма причиненного ущерба составила 16 165 785 (шестнадцать миллионов сто шестьдесят пять тысяч семьсот восемьдесят пять) сумов.
Информация была передана в правоохранительные органы в установленном порядке для предотвращения земельных правонарушений и взыскания суммы причиненного ущерба.
Кроме того, в районах проводится обширная кампания по сохранению сельскохозяйственных земель, особенно орошаемых земель, для предотвращения незаконного захвата и произвольного строительства.
Из 16 283 сельскохозяйственных землепользователей, действующих в 14 районах области, 2745 даны разъяснения по содержанию нормативно-правовых документов, касающихся отрасли. В пропагандистской деятельности рациональное использование земель в соответствии с указанным назначением, обеспечение посадки пригодных сельскохозяйственных культур или посадка саженцев шелковицы на территориях вокруг каналов, оросительных и коллекторно-дренажных сетей земель сельскохозяйственного назначения, развитие основных Пользователям и арендаторам сельскохозяйственных земель были розданы предупреждающие письма об обязанности обеспечить посадку приемлемых культур, которые могут принести доход между рядами садов и виноградников в тех случаях, когда нет негативных последствий.
Также в резерв администрации района будут возвращены 772,45 га земли 24 землевладельцев в 6 (Гузорском, Камашинском, Каршинском, Китабском, Нишонском и Яккабогском) районах, не использовавших арендованные земли в сельскохозяйственных целях. обратился в Хозяйственный суд по поводу предъявления исковых требований.
Кроме того, в связи с тем, что в 8 случаях в 6 районах области (Дехханабадский, Камашинский, Косонский, Китабский, Кокдалинский и Яккабогский) административная ответственность Республики Узбекистан была использована правильно. По статьям 65 и 68 Кодекса об административных правонарушениях составлены административные протоколы и приняты административные решения о наложении на землевладельцев штрафов в размере 40 800 000 сумов.