Inspeksiyaning Sirdaryo viloyat boshqarmasi tomonidan 2023-yilning o‘tgan davrida sohada  qonuniylikni taʼminlash, huquqbuzarliklarning oldini olish borasida amalga oshirilgan ishlar
27 Mart 2024 2177
Inspeksiyaning viloyat boshqarmasi va uning hududiy bo‘limlari  tomonidan 2023-yilning o‘tgan davrida qishloq va suv xo‘jaligi sohasida qonunchilik talablariga rioya etilishi, fuqarolarning huquq va erkinliklarini muhofaza qilish, Hukumat tomonidan mamlakatda olib borilayotgan islohotlarni jadallashtirishga qaratilgan Farmon va qarorlari hamda Inspeksiya boshlig‘ining buyruq va ko‘rsatmalari ijrosini taʼminlash borasida muayyan ishlar amalga oshirildi.
Tahlil etilayotgan davr mobaynida tegishli sohalar bo‘yicha amaldagi qonunchilik ijrosi yuzasidan o‘tkazilgan jami 8 048 ta nazorat tadbirlari, shundan 92 ta tekshirishlar va 7956 ta o‘rganishlar natijasiga ko‘ra 12 ming 884 ta nazorat hujjatlari qo‘llanildi.
Xususan, aniqlangan qonunbuzarlik holatlarini bartaraf etish yuzasidan 159 ta,  shundan tuman hokimliklariga 102 ta, Qishloq xo‘jaligi boshqarmasi va uning hududiy bo‘limlariga 13 ta, Urug‘chilikni rivojlantirish boshqarmasiga 2 ta, klasterlarga 13 ta, irrigatsiya bo‘limlariga 5 ta va boshqa qishloq xo‘jalik tashkilotlariga 24 ta taqdimnomalar kiritilgan bo‘lsa, o‘tkazilgan monitoringlar davomida 4822 nafar mansabdor shaxslar qonunbuzarlik holatlariga yo‘l qo‘ymaslik xususida rasman ogohlantirilgan, 391 nafar mansabdor shaxslar maʼmuriy javobgarlikka tortilgan hamda 7 ming 497 ta yozma ko‘rsatma berilgan.
Maʼmuriy huquqbuzarlikka oid ishlarning yuritilish yuzasidan jami 391 ta maʼmuriy huquqbuzarlikka oid ishlar yuritilgan bo‘lib, shundan 349 tasi ko‘rib chiqilib, 42 tasi ko‘rib chiqish uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlarga yuborilgan.

According to the Syrdarya regional inspection department Ensuring legality in the field in the past period of 2023, actions taken to prevent violations
27 March 2024 2175
In the expired period of 2023, the regional department of the Inspectorate and its territorial divisions in the expired period of 2023 ensured compliance with the requirements of legislation in the field of agriculture and water management, protection of the rights and freedoms of citizens, regulations, and decisions were made aimed at accelerating the reforms carried out by the Government in the country, and also ensuring the implementation of individual orders and instructions from the head of the Inspectorate.
During the analyzed period, 8,048 control measures were carried out in connection with the implementation of current legislation in relevant areas, of which 12,884 control documents were used based on the results of 92 inspections and 7,956 studies.
In particular, 159 submissions were made to eliminate the identified violations, including 102 submissions to district akims, 13 submissions to the Ministry of Agriculture and its territorial departments, 2 submissions to the Seed Production Department, 13 submissions to clusters, 5 submissions to irrigation departments. During the monitoring, 4,822 officials were officially warned about the inadmissibility of violations of the law, 391 officials were brought to administrative responsibility, and 7,497 written instructions were given.
A total of 391 cases of administrative offenses were initiated, of which 349 were considered and 42 cases were sent to law enforcement agencies for consideration.