Inspeksiyaning Sirdaryo viloyat boshqarmasi tomonidan 2023-yilning o‘tgan davrida sohada  qonuniylikni taʼminlash, huquqbuzarliklarning oldini olish borasida amalga oshirilgan ishlar
27 Mart 2024 2177
Inspeksiyaning viloyat boshqarmasi va uning hududiy bo‘limlari  tomonidan 2023-yilning o‘tgan davrida qishloq va suv xo‘jaligi sohasida qonunchilik talablariga rioya etilishi, fuqarolarning huquq va erkinliklarini muhofaza qilish, Hukumat tomonidan mamlakatda olib borilayotgan islohotlarni jadallashtirishga qaratilgan Farmon va qarorlari hamda Inspeksiya boshlig‘ining buyruq va ko‘rsatmalari ijrosini taʼminlash borasida muayyan ishlar amalga oshirildi.
Tahlil etilayotgan davr mobaynida tegishli sohalar bo‘yicha amaldagi qonunchilik ijrosi yuzasidan o‘tkazilgan jami 8 048 ta nazorat tadbirlari, shundan 92 ta tekshirishlar va 7956 ta o‘rganishlar natijasiga ko‘ra 12 ming 884 ta nazorat hujjatlari qo‘llanildi.
Xususan, aniqlangan qonunbuzarlik holatlarini bartaraf etish yuzasidan 159 ta,  shundan tuman hokimliklariga 102 ta, Qishloq xo‘jaligi boshqarmasi va uning hududiy bo‘limlariga 13 ta, Urug‘chilikni rivojlantirish boshqarmasiga 2 ta, klasterlarga 13 ta, irrigatsiya bo‘limlariga 5 ta va boshqa qishloq xo‘jalik tashkilotlariga 24 ta taqdimnomalar kiritilgan bo‘lsa, o‘tkazilgan monitoringlar davomida 4822 nafar mansabdor shaxslar qonunbuzarlik holatlariga yo‘l qo‘ymaslik xususida rasman ogohlantirilgan, 391 nafar mansabdor shaxslar maʼmuriy javobgarlikka tortilgan hamda 7 ming 497 ta yozma ko‘rsatma berilgan.
Maʼmuriy huquqbuzarlikka oid ishlarning yuritilish yuzasidan jami 391 ta maʼmuriy huquqbuzarlikka oid ishlar yuritilgan bo‘lib, shundan 349 tasi ko‘rib chiqilib, 42 tasi ko‘rib chiqish uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlarga yuborilgan.

По Сырдарьинскому областному отделу инспекции Обеспечение законности в сфере в истекшем периоде 2023 года, действия, предпринятые для предотвращения нарушений
27 Марта 2024 2176
В истекшем периоде 2023 года областным управлением Инспекции и ее территориальными подразделениями в истекшем периоде 2023 года обеспечено соблюдение требований законодательства в области сельского и водного хозяйства, защиты прав и свобод граждан, постановлений и принимаются решения, направленные на ускорение реформ, проводимых Правительством в стране, а также обеспечение выполнения отдельных приказов и указаний руководителя Инспекции.
За анализируемый период проведено 8 048 контрольных мероприятий в связи с исполнением действующего законодательства в соответствующих сферах, из них использовано 12 884 контрольных документа по результатам 92 проверок и 7 956 исследований.
В частности, по устранению выявленных нарушений внесено 159 представлений, в том числе 102 представления в адрес акимов районов, 13 представлений в Министерство сельского хозяйства и его территориальные управления, 2 представления в Управление семеноводства, 13 представлений в кластеры, 5 представлений в ирригационные управления. В ходе мониторинга 4 822 должностных лица были официально предупреждены о недопустимости нарушений законодательства, 391 должностное лицо привлечено к административной ответственности, дано 7 тысяч 497 письменных указаний.
Всего возбуждено 391 дело об административных правонарушениях, из них рассмотрено 349 и направлено в правоохранительные органы для рассмотрения 42 дела.
За время разрешения этих нарушений было потрачено 107,2 миллиона человек. был наложен штраф в размере сомов.