URUG‘LIK G‘ALLA MAYDONLARIDA APROBATSIYA NAZORATI TADBIRLARI BOSHLAB YUBORILDI
Qishloq xo‘jaligi ekinlaridan yuqori hosil olish va sifatli mahsulot yetishtirishda asosiy drayveri urug‘chilik tarmog‘i hisoblanib konditsiyali urug‘lar yetishtirishda esa aprobatsiya ko‘rigi muhim o‘rin tutadi
Xususan, Mamlakatda oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlashda 1 mln gektardan ortiqroq asosiy maydonlarga boshoqli don ekinlari ekilib, mazkur maydonlarni sifatli sara 265 ming tonna urug‘liklar talab etilib, sifati kafolatlangan urug‘liklar bilan taʼminlash barcha soha mutasaddilarga katta masʼuliyat yuklaydi.
Shu sababli respublikaning barcha soha olim va mutaxassislari tomonidan kelgusi yil hosili uchun genetik jihatdan navdorligi yuqori bo‘lgan urug‘liklar maydonlarni aniqlash maqsadida, darajasidagi tadbiri sifatida aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazish oldidan markazlashgan holda o‘quv-amaliy seminar tashkil etilishi va tegishli tushuntirish, tavsiyalar berish va tajriba almashish anʼana tusiga aylanib qolgan.
Xabaringiz bo‘lganidek, O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi, “O‘zdonmahsulot” aksiyadorlik kompaniyasi hamkorligida Andijon viloyatidagi Don va dukkakli ekinlar ilmiy-tadqiqot institutida 2023-yil 12-may kuni “Qoraqalpog‘iston respublikasi va viloyatlarda urug‘lik g‘alla maydonlarida aprobatsiya ko‘rigi”ni o‘tkazish bo‘yicha ko‘rgazmali o‘quv-amaliy seminari bo‘lib o‘tdi.
Mazkur seminarda Qishloq xo‘jaligi vaziri A. Voitov bu borada amalga oshirilishi zarur bo‘lgan vazifalar va ushbu vazifalarni samarali tashkil etish yuzasidan to‘xtalgan bo‘lsa, olim va mutaxassislar tomonidan O‘zbekiston Respublikasining “Urug‘chilik to‘g‘rsida”gi Qonuni hamda hukumatning 2021 yil 12 oktyabrdagi “Urug‘lik uchun ekilgan maydonlarda qishloq xo‘jaligi ekinlarini aprobatsiya qilish tartibi to‘g‘risida” Nizomi talablari asosida aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazish va olingan namunalarni tahlil qilish jarayonlari tushuntirib o‘tildi.
Respublikada urug‘lik g‘alla maydonlarida aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazish uchun hududlarda 150 dan ortiq komissiyalar tuzilib mazkur komissiyalarga 500 ga yaqin tegishli tayyorlov, taʼminot tashkilotlari va ilmiy muassasalarning mutaxassislari jalb qilinib, ushbu komissiyalari tomonidan 20-25 ish kuni davomida 3200-3300 dan ortiq urug‘lik yetishtirish huquqiga ega bo‘lgan urug‘chilik subyektlari, elita urug‘chilik xo‘jaliklari va ilmiy muassasalarning urug‘lik uchun ajratilgan maydonlarida namunalar olinib tahlil qilinishi va tegishli hujjatlar rasmiylashtirilishi belgilandi.
Shu sababli joylarda tuzilgan aprobatsiya komissiyalari tomonidan respublikamizda kelgusi 2024-yil g‘alla hosili uchun serhosil, navdorlik sifat ko‘rsatkichlari davlat standartlariga to‘liq javob beradigan urug‘lik don jamg‘arish maqsadida, Inspeksiyaning hududiy boshqarmalari va tuman bo‘limlarining jami 141 ta inspektorlari tomonidan yuqorida qayd etilgan Nizom talablari asosida aprobatsiyani ko‘rigini o‘tkazilishi, navga xos bo‘lmagan aralashmalari va begona o‘tlar mavjud maydonlarni urug‘likdan chiqarish va yaroqsiz deb topish bo‘yicha nazorat tadbirlari boshlab yuborildi.
Bundan tashqari, tumanlarga biriktirilgan inspektorlar tomonidan, “Urug‘chilik to‘g‘risida”gi Qonuni talablariga asosan urug‘lik don qabul qiluvchi “O‘zdonmahsulot” AK tizimidagi 34 ta don korxonalar ularga qarashli 73 ta maskanlar va 65 ta urug‘lik sexlar, 51 ta elita urug‘chilik xo‘jaliklari klaster korxonalarning masʼul va javobgar shaxslari tomonidan joriy yilda urug‘lik materiallarini qabul qilish, joylashtirishda standartlar talabiga amal qilinishi hamda aprobatsiya komissiya aʼzolari aprobatsiya jarayonini Nizomda belgilangan talablar asosida o‘tkazish bo‘yicha ogohlantirish xatlari berilishi taʼminlangan.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, respublikamizda bugungi kunda, amalga oshirilayotgan bu tadbirlar natijasida 2024 yil g‘alla hosili uchun navdorlik sifat ko‘rsatkichlari yuqori bo‘lgan, serhosil g‘alla navlaridan urug‘lik don jamg‘arilishda Inspeksiyaning “Qishloq xo‘jalik ekinlari urug‘lari yetishtirilishini nazorat qilish boshqarma”si hamda viloyat boshqarma, tuman hududiy bo‘limlari tomonidan tegishli choralar belgilanib, nazorat tadbirlari olib borilmoqda.
M. Qurbanboyev, Qishloq xo‘jalik ekinlari urug‘lari yetishtirilishini nazorat qilishboshqarma boshlig‘i

The seed industry is the main driver for obtaining high yields from agricultural crops and producing quality products, and in the production of conditioned seeds, approval plays an important role.
In particular, in order to ensure food security in the country, more than 1 million hectares of main areas are planted with grain crops, 265,000 tons of high-quality seeds are required for these areas, and providing them with quality-guaranteed seeds places a great responsibility on all sector officials.
For this reason, scientists and experts of all fields of the republic will organize a centralized educational-practical seminar before conducting an approval inspection as a level event in order to determine the areas of genetically high-yielding seeds for the next year's harvest, and the relevant explaining, giving recommendations and sharing experiences has become a tradition.
As you know, on May 12, 2023, the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan, in cooperation with the joint-stock company "Ozdonmahsulot" at the Research Institute of Cereals and Legumes in Andijan region, "Seed meat in the Republic of Karakalpakstan and regions" a demonstration training-practical seminar on "approval inspection" was held in alla fields.
In this seminar, the Minister of Agriculture A. Voitov focused on the tasks that need to be carried out in this regard and the effective organization of these tasks, while scientists and specialists discussed the "On Seeding" of the Republic of Uzbekistan "On the basis of the requirements of the Government's Law on October 12, 2021 "On the Procedure for Approving Agricultural Crops in the Fields Sown for Seed" .
In the republic, more than 150 commissions were formed in the regions to carry out approval inspections of seed and grain fields, and about 500 specialists from relevant training, supply organizations and scientific institutions were involved in these commissions. More than 3,300 seed-growing entities with the right to grow seeds, elite seed farms and scientific institutions will be sampled and analyzed and relevant documents will be issued.
For this reason, in order to collect seed grain whose yield and quality indicators fully meet the state standards for the upcoming 2024 grain harvest in our republic by the approval commissions established in the country, a total of 141 regional departments and district departments of the Inspectorate by inspectors, based on the requirements of the above-mentioned Regulation, the inspection of the approval, the control of the activities on removing the fields with non-specific mixtures and weeds from the seed and declaring them unusable have been started.
In addition, the inspectors attached to the districts, according to the requirements of the Law "On Seeding", 34 grain enterprises of the AK system "Ozdonmahsulot" receiving seed grain, 73 houses belonging to them and 65 seed workshops, warning letters of 51 elite seed farms by the responsible and responsible persons of the cluster enterprises to comply with the requirements of the standards in the acceptance and placement of seed materials this year, and the members of the approval commission to conduct the approval process based on the requirements specified in the Regulations provided.
Based on the above, today in our republic, as a result of these measures, the quality indicators of the yield for the grain harvest of 2024 are high, and the seed grain from the high-yielding grain varieties is collected according to the Inspectorate's "Agricultural crops seeds Appropriate measures have been determined and control activities are being carried out by the Department for Control of the Cultivation of .
M. Gurbanboyev, head of the department for monitoring the cultivation of seeds of agricultural crops Sh. Khayitov, Chief Specialist of the Board