O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI PREZIDENTI FARMONINING IJROSI TAʼMINLANMOQDA
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Agrosanoat majmuida davlat nazorati tizimini yana-da takomillashtirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 22.10.2024 -yildagi PF-164-son Farmonining 2-bandida, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasiga sohada davlat nazoratini amalga oshirish va hisobotlarni yuritish jarayonlarini to‘liq raqamlashtirish bo‘yicha qo‘shimcha vazifalar yuklatilgan.
Mazkur vazifa ijrosi bo‘yicha, O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi (O‘zbekkosmos) tomonidan - Qishloq xo‘jaligi ekin yerlaridan foydalanishning joriy holati (boshqa maqsadlarda), ekinlarning turlari (asosan paxta, bug‘doy, shuningdek, sunʼiy intellekt imkoniyatlariga ko‘ra boshqa ekin turlari) hamda haqiqatda ekilgan ekin maydonlarini, shuningdek yer uchastkalarining o‘zboshimchalik bilan egallab olinishi hamda o‘zboshimchalik bilan egallab olingan yer uchastkalarida bino va inshootlar qurilishini aniqlash bo‘yicha davlat kosmik monitoringini amalga oshirish “Spase Land Monitoring” platformasi bilan «O‘zagroinspeksiya»ning «Uzagroin.uz» elektron tizimi bilan integratsiya qilish bo‘yicha hamkorlik ishlari olib borilishiga kelishib olindi.
«O‘zbekkosmos» agentligi masʼul mutaxassislari tomonidan davlat kosmik monitoringini amalga oshirish bo‘yicha “Spase Land Monitoring” platformasining texnik imkoniyatlarining taqdimoti o‘rganib chiqildi. Tizimni yana-da takomillashtirish bo‘yicha ko‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish bo‘yicha takliflar taqdim etildi.
Integratsiya qilish natijasida qishloq xo‘jaligi sohasida davlat nazoratini amalga oshirish va hisobotlarni yuritish jarayonlarini to‘liq raqamlashtirish, yer qonunbuzarlik holatlarini tezkor aniqlash, bartaraf etilishi hamda profilaktik tadbirlarni o‘z vaqtida amalga oshirilishiga erishiladi.

ОБЕСПЕЧИВАЕТСЯ РЕАЛИЗАЦИЯ УКАЗА ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН
В пункте 2 Указа Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного контроля в агропромышленном комплексе» от 22 октября 2024 года № ПФ-164 на Инспекцию по надзору за агропромышленным комплексом при Кабинете Министров возложены дополнительные задачи по полной цифровизации процессов осуществления государственного контроля в отрасли и ведения отчетности.
В целях выполнения данной задачи достигнута договоренность о том, что Агентство космических исследований и технологий (Узбеккосмос) при Министерстве цифровых технологий Республики Узбекистан будет осуществлять государственный космический мониторинг для выявления текущего состояния использования сельскохозяйственных пахотных земель (не по назначению), видов сельскохозяйственных культур (в основном хлопчатник, пшеница, а также другие виды сельскохозяйственных культур по возможностям искусственного интеллекта) и фактически засеянных площадей пахотных земель, а также самовольного изъятия земельных участков и строительства зданий и сооружений на самовольно изъятых земельных участках, а также проведет совместную работу по интеграции платформы «Космический мониторинг земель» с электронной системой «Uzagroin.uz» Узагроинспекции.
Презентацию технических возможностей платформы «Космический мониторинг Земли» по осуществлению государственного космического мониторинга изучили ответственные специалисты агентства «Узбеккосмос». Были высказаны предложения по внесению дополнений и изменений для дальнейшего совершенствования системы.
Результатом интеграции станет полная цифровизация процессов государственного контроля и отчетности в агропромышленном комплексе, оперативное выявление и устранение земельных правонарушений, своевременное проведение профилактических мероприятий.